Recenzje

„COCO CHANEL. SYPIAJĄC Z WROGIEM”

„Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” Hala Vaughana to niezwykle intrygująca i zarazem szokująca biografia legendarnej ikony mody. Podczas lektury dowiadujemy się, że oprócz projektowania, zajmowała ją także kolaboracja z nazistami oraz liczne romanse, w tym jeden szczególny, który znacznie zaważył na jej przyszłości.


Hal Vaughan pisarz i dziennikarz amerykańskiego pochodzenia, mieszkający na stałe w Paryżu był także oficerem służb amerykańskiego wywiadu czynnie działającym na terytorium Francji. Jako dziennikarz zbierał informacje dla Międzynarodowego Press Service oraz New York Daily News. Jego wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy w wywiadzie, pozwoliło mu zebrać i świetnie przedstawić, najbardziej skrywane tajemnice światowej sławy projektantki.

KSIĄŻKA COCO CHANEL

 

KILKA SŁÓW O FABULE COCO CHANEL. SYPIAJĄC Z WROGIEM

Na początku swojej pracy autor częściowo wprowadza nas w życie Coco Chanel, starając się tym samym nakreślić ramy głównej historii przedstawionej w utworze. Biorąc do ręki „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”, nie należy spodziewać się opowieści związanych stricte z rozwojem zawodowym Chanel, wręcz przeciwnie, wszystko co zdarzyło się w jej życiu przed II wojną światową stanowi jedynie wątek poboczny całej książki. Najwięcej uwagi autor poświęca losom projektantki w czasie wojny. To właśnie wtedy, Chanel związała się z najbardziej wpływowym człowiekiem niemieckiego wywiadu. Dzięki temu związkowi zapewniła sobie doskonałą pozycję społeczną i wygodne życie w okupowanym Paryżu. Związek ten, nie tylko otworzył przed nią wiele drzwi, ale również przyczynił się do nawiązanie współpracy z wrogiem. Po zakończeniu wojny Coco Chanel postawiono zarzuty związane z jej działalnością na niekorzyść Ojczyzny. Czy ceniona na całym świecie ikona mody rzeczywiście zawiniła? Odpowiedzi na to i wiele innych intrygujących kwestii dostarcza nam autor. Bez wątpienie pozostaje jednak fakt, że Chanel doskonale potrafiła zadbać o siebie i swoich najbliższych. Nawet jeśli oznaczało to działanie wbrew obowiązującym zasadom, jej priorytetem zawsze byli bliscy. Natomiast jeśli chodzi o jej antysemityzm, to uwidocznił się zwłaszcza w okresie wojennym.

ZALETY BIOGRAFII 

Największym atutem biografii jest bez wątpienia ciekawy sposób przedstawiania zebranych faktów. Autor płynnie przechodzi z poszczególnych etapów życia Chanel. Stosując ten zabieg, stara się całej historii nadać odpowiednie tło i wyjaśnić skąd mogą wynikać poszczególne zachowania i przekonania projektantki. Książkę czyta się zaskakująco szybko i sprawnie. Z każdą kolejną stroną zaciekawia do tego stopnia, że ciężko ją odłożyć nie kończąc całego rozdziału. Na tak pozytywny jej odbiór bez wątpienia wpływa także język, który jest niezwykle przyjemny i łatwy w odbiorze. Autor stara się nie używać trudnych do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy słów. Wręcz przeciwnie doskonale je dostosowuje, tak aby każdy mógł odczuwać przyjemność z lektury.

A CO Z MINUSAMI?

Dużym minusem biografii Coco Chanel. Sypiając z wrogiem jest stanowczo za duża ilość detali historycznych. W pewnym momencie stają się dla czytelnika nużące i odrobinę zniechęcają do dalszej lektury. Kontekst historyczny jest w tym przypadku bardzo istotnym elementem, jednak było go zbyt wiele. Zdecydowana większość wątków pobocznych dotyczących samych przedwojennych i wojennych dziejów Europy sprawia, że stają się one męczące i w pewnym momencie czytelnik ma ochotę pominąć pewne fragmenty, by dotrzeć do opowieści o tytułowej bohaterce.

Książka Coco Chanel. Sypając z wrogiem

„Coco Channel. Sypiając z wrogiem” bez dwóch zdań spodoba się nie tylko każdej miłośniczce mody, ale również osobom zainteresowanym samą historią. Autor dostarcza wielu ciekawych i udokumentowanych faktów z życia projektantki, dając przy tym swoim czytelnikom możliwość własnej interpretacji jej postępowania. Warto sięgnąć po tę lekturę chociażby dlatego, żeby poznać drugie, niezbyt pochlebne oblicze Coco Chanel.

Podobne posty

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz