Moda

GARDEROBA KAPSUŁOWA OD PODSTAW

Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się wpis dotyczący garderoby kapsułowej na zimę. Pomyślałam, że warto ten temat rozwinąć i podejść do niego bardziej ogólnie i zarazem praktycznie. Ostatnio wiele się o tym mówi, ale mam wrażenie, że nie każdy wie, na czym dokładnie polega ta idea. Zacznę od tego, że z założenia jest to okrojona, minimalistyczna szafa, która w większości składa się z ponadczasowych ubrań. Jednak na tym etapie należy zaznaczyć, że dla każdego będzie oznaczało to zupełnie co innego. Każda z nas ma własny styl, w związku z tym zupełnie inne potrzeby oraz gust! Moim zdaniem najważniejsze, podczas budowanie szafy kapsułowej jest zachowanie umiaru i kupowanie wyłącznie takich ubrań, które można łączyć niezależnie od zmieniających się trendów. Garderoba kapsułowa to szafa, w której znajdują się same lubiane i noszone przez Ciebie rzeczy, które pozwolą Ci uporać się z wiecznym problemem „nie mam się w co ubrać”.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Po pierwsze i jednocześnie najważnijsze – zacznij od generelnych porządków w swojej szafie! Przyjrzyj się dokładnie każdej rzeczy, a następnie odpowiedz na pytanie: kiedy ostatni raz miałaś ją na sobie i przede wszystkim, czy jest Ci niezbędna? Jeśli danej sukienki nie miałaś na sobie przez ostatni rok – to myślę, że jest to odpowiedni moment na pozbycie się jej. Ubrania, których nie nosisz, oddaj komuś bliskiemu, przekaż w dobre ręce lub po prostu sprzedaj. Gwarantuję Ci, że sprawisz przyjemność nie tylko sobie, ale także komuś innemu.

Po drugie, powinnaś zrezygnować z cosezonowych zakupów. A konkretnie, nie kupować pod wpływem impulsu, ponieważ takich rzeczy zazwyczaj potem nie nosimy, bo do niczego nam nie pasują. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na to, że pogoń za trendami do niczego nie prowadzi. W efekcie będziesz miała w szafie mnóstwo ubrań, które za pół roku zupełnie nie będą Ci się podobały. W zamina za to, postaw na klasykę i jakość, bo to one zagwarantują Ci stylizacje na każdą okazję.

GARDEROBA KAPSUŁOWA – Z CZEGO SIĘ SKŁADA?

Myślę, że nie można wymienić konkretnych rzeczy, które składają się lub powinny się znaleźć w każdej garderobie kapsułowej. Każda z nas ma własny styl i powinna wiedzieć, co dla niej stanowi bazę. Innych rzeczy będzie potrzebowała osoba ubierająca się w stylu rockowy, innych w stylu vintage, a jeszcze innych w stylu sportowym. I można by tak wymieniać bez końca… Uogólniając, można powiedzieć, że podstawowymi elementami bazowymi są rzeczy o prostym, klasycznym kroju, w stonowanych barwach, które nie ulegają trendom. To właśnie dzięki nim będziesz w stanie połączyć pozostałe części garderoby w jedną, spójną całość.

Moim zdaniem, najważniejsze jest to, aby nie ulegać modzie i nie kupować ubrań, które obecnie są na „topie”. Oczywiście, w tym przypadku nie musisz być radykalna i możesz pozwolić sobie na małe ustępstwo. Jednak, takie sytuacje nie mogą być normą i zawładnąć Twoją szafą. Jeśli tak się stanie, zawsze będziesz borykała się z problemem, że nie masz się w co ubrać.

GARDEROBA KAPSUŁOWA – STYL KLASYCZNY

Najłatwiej całą ideę garderoby kapsułowej będzie mi przybliżyć na stylu klasycznym, ponieważ jest mi on zdecydowanie najbliższy. Do typowych elementów bazowych tego stylu można zaliczyć: białą koszulę, małą czarną, klasyczne jeansy, czarne i białe T-shirty, proste marynarki, płaszcze w neutralnych kolorach, białe sneakersy, klasyczne szpilki, czarne spodnie oraz golfy. Oczywiście jest to bardzo ogólne i należy przenieść to na własny styl, by móc zbudować garderobę, która spełni nasze oczekiwania. Poniżej znajdują się rzeczy, które są moim must have w szafie i tym samym stanowią jej podstawę.

Garderoba kapsułowa - czarna sukienka, biała koszulka, czarne eleganckie spodnie

Garderoba kapsułowa - białe spodnie, szara marynarka, biała koszula

Garderoba kapsułowa - buty

 

Dajcie znać, co jest podstawą Waszych szaf i czy kierujecie się zasadami garderoby kapsułowej! 

 

Zobacz również: PONADCZASOWA BIŻUTERIA NA LATA

Podobne posty