Obecnie żyjemy w niezwykle szybkim i różnorodnym świecie, w którym trendy zmieniają się z sezonu na sezon. Nie wszystkim udaje się przetrwać, tym bardziej dziwi fakt, że zapoczątkowany w mediach społecznościowych styl „old money” już od dłuższego czasu jest tak rozchwytywany i znalazł ogromną rzeszę miłośniczek i miłośników. Jest on odzwierciedleniem ponadczasowej elegancji, dobrego gustu i niesamowitej estetyki. Sedno tego stylu idealnie oddają słowa Coco Chanel – „Prostota jest kluczem prawdziwej elegancji”. Warto jednak pamiętać, że styl, to nie tylko rzeczy materiale – ubrania, biżuteria i inne dobra materiale. Styl, to przede wszystkim sposób myślenia, bycia i postrzegania otaczającego świata.
OLD MONEY STYLE – SKĄD SIĘ WYWODZI?
Skąd właściwie wziął się ten styl? Zacznę od tego, że zgłębiając historię stylu old money musimy się cofnąć aż do XIX wieku. Jego geneza zaczyna się w brytyjskich, prywatnych szkołach dla elity. To właśnie tam, młodzi chłopcy czytali klasyków i nosili specjalne mundurki, które miały odróżnić ich od klasy robotniczej. Bardzo szybko brytyjskie podejście do edukacji oraz mody zostało podchwycone przez elity na całym świecie. Szczególnie, było to widoczne w Stanach Zjednoczonych, które tym sposobem chciały ustalić wyraźną granicę między wyższą a niższą warstwą społeczną. Cała ta modowa rewolucja, szybko wkroczyła również do szkół dla dziewcząt, które pod wpływem fali zapragnęły porzucić delikatny dziewczęcy styl na rzecz wygodny podobnej do swoich męskich rówieśników.
W latach 20. styl preppy, bo tak nazywano połączenia mundurków szkolnych i strojów do uprawiania sportów w wyższych sferach (polo, golfa i żeglarstwa) zaczął cieszyć się coraz większą popularnością. Studenci poprzez „luźniejsze” ubrania wyrażali swój sprzeciw wobec formalnego ubioru obowiązującego na uczelniach. Ciężkie, wełniane garnitury i flanelowe spodnie zostały zastąpione swoimi lżejszymi zamiennikami. Z kolei najbardziej zasłużeni członkowie uczelnianych drużyn stawiali na swetry z monogramem uczelni. W ten sposób, podkreślali swój status i miejsce w szkolnej hierarchii.
Będąc przy tym etapie historycznym, nie można nie wspomnieć o rewolucji damskiej garderoby. Jak można się domyślić, kobiety w tamtym okresie były skazane na ciężkie suknie, które nie były odpowiednim ubraniem do nauki. Młode dziewczyny, zaczęły „pożyczać” ubrania od kolegów, delikatnie je modyfikując. Ich głównym celem było odejście od typowego kobiece stylu (sukienek w kwiatki, kolorowych koszul), na rzecz mocnych elementów takich jak krata, bermudy, oversizowe swetry, czy buty typu pensówki. I oczywiście, nie można zapomnieć, że dla podkreślenia nowej ery, postanowiły zrezygnować również z makijażu.
CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE STYL OLD MONEY?
Najważniejsza zasadą w stylu old money jest minimalizm. Jest to związane z tym, że odzwierciedla koncepcje dyskrecji i skromności, czyli wartościach silnie powiązanych z tym stylem. Old money charakteryzuje się tym, że podstawę stanowią wyselekcjonowane, wysokiej jakości, klasyczne ubrania i dodatki. W tym przypadku zdecydowanie bardziej liczy się jakość, a nie ilość. Styl old money zakłada, że określona liczba ubrań, butów i dodatków jest w stanie stworzyć nieskończoną ilość zestawów.
Ale co konkretnie wpisuje się kanony piękna tego stylu? Przede wszystkim na ubraniach w stylu old money, nie znajdziemy bijących po oczach logotypów marek, okazałych wzorów, czy neonowych kolorów. Zamiast tego, cechą charakterystyczną tego stylu jest skromność, klasa, czystość, prostota i elegancja.
Wyświetl ten post na Instagramie
Warto podkreślić, że styl old money jest nawiązaniem do garderoby osób wywodzących się z klasy wyższych, których bogactwo jest stałe i wynika z urodzenia. Osoby pochodzące z tych środowisk, od urodzenia żyją w luksusie i bardzo często mają arystokratyczne korzenie. W związku z tym, ich gust również jest konkretnie ukształtowany na odrobinę elegantsze kroje. Podobnie sytuacja wygląda z tkaninami, największą popularnością cieszą się len, jedwab, wełna oraz kaszmir.
PODSTAWOWE ELEMENTY STYLU OLD MONEY
Po zapoznaniu się z historią, już wiesz, że podstawę stylu old money stanowi minimalizm, elegancja i klasyka. Wybierając stylizacje na codzień, stawiamy przede wszystkim na wygodę. W stylu old money na taką okazję, idealnie sprawdzą się klasyczne jasne jeansy z prostą nogawką, biała koszula oraz czarna marynarka. Całość można uzupełnić sweterkiem narzuconym na ramiona i zawiązanym wokół szyi. Do innych popularnych elementów tego stylu należą: eleganckie spodnie z wysokim stanem, lniane koszule i szorty, t-shirty, koszulki polo oraz swetry w paski.
Wyświetl ten post na Instagramie
Z kolei na bardziej oficjalne okazje warto postawić na garnitur, sukienkę, czy eleganckie spodnie połączone z równie elegancką koszulą i marynarką. W tego typu stylizacjach należy także skupić się na wysokojakościowych tkaninach, ponieważ to one dopełniają całość.
DODATKI W STYLU OLD MONEY
W przypadku dodatków, styl old money nie pozostawia żadnych wyjątków – nadal panuje zasada „mniej znaczy więcej”. Podstawę stanowi klasyczna i jednocześnie elegancka biżuteria, jak na przykład złoty łańcuszek z delikatną minimalistyczną zawieszką. Oprócz złota, świetnym rozwiązaniem są także perły – symbol klasy i elegancji. Będą przepięknie wyglądały zarówno do czarne eleganckiej sukienki, jak również do odrobinę luźniejszej, dziennej stylizacji. Kolejnym, ponadczasowym dodatkiem idealnie dopełniającym styl old money są apaszki, chusty i szale. Ich sposób noszenia jest dowolny, wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Świetnie sprawdza się zawiązane wokół szyi, na głowie, czy jako element dopełniający torebkę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Będąc przy dodatkach, należy zwrócić szczególną uwagę na buty. W styl old money idealnie wpisują się mokasyny, loafersy, baleriny, minimalistyczne szpilki, na niskim obcasie oraz klasyczne, białe sneakersy. Każdy z tych modeli warto dopasować do okazji i wybrać ten model, w którym czujemy się najlepiej!
Zobacz również: 6 topowych modeli butów na lato 2023